Tempora - Mandati i tretë i Edi Ramës dhe e ardhmja e politikës pas 25 prillit (11/05/2021)

  Shikime 17,118

RTV OraSonte në Tempora, live në ora 21:00 , RTV Ora dhe në livestream, si edhe në Radion OraNews, 96,7 MHZ:
Mandati i tretë i Edi Ramës dhe e ardhmja e politikës pas 25 prillit.
I ftuar Arben Malaj, President i Institutit për Politika Publike dhe Mirqeverisje
“Masakra” zgjedhore e 25 prillit, prova vendimtare e drejtësisë së re.
Fakte, dëshmi, pamje
Të ftuar: Enkelejd Alibeaj, Deputet i Zgjedhur i PDsë
Marsh Logu, Përfaqësues juridik i PD-së
Jordan Daci, Jurist
Endri Shabani, Nisma Thurrje
Si rrëzohen zgjedhjet e 25 prillit? Eksperimenti social i Goxhajt
Në skype: Altin Goxhaj, Avokat, Koalicioni për Shqipërinë
“Çelet” Gentian Zenelaj! 😊 (Rikthim në “pafajësi”)
I ftuar Gentian Zenelaj, aktor
Monologu i Ermir Jonkës: “Pasioni për të kalëruar”
Nga Sergio Ramirez, Nikaragua 1942, përkthyer mjeshtërisht nga Bajram Karabolli
Memet e Genc Sejkos e plot të tjera

Follow TV Ora dhe RTV Ora News

Subscribe To "Ora News" on ALclone Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL

Subscribe To "Ora News" on ALclone Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3

For more content from click HERE www.oranews.tv

Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s

Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID

Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp

Për më shumë na ndiqni në: www.oranews.tv

Komente
agim kucaj
agim kucaj Muaj më parë
Po kjo si eshte bere keshtu si Traveli !!!!
Jimmy McNulty
Jimmy McNulty Muaj më parë
O Sonila, boll mi gru bone lifting ne fetyre se je bere si mumje. Rinia iku nuk kthehet me pranoje.
Jimmy McNulty
Jimmy McNulty Muaj më parë
Alibeaj paska fillu plazhin Mrashalla nxyre hahahaha
Petros Braci
Petros Braci Muaj më parë
Ky eshte per ne burg,PD e sgjeth per deputet,si karagjozin qe shqiperia fitoi me kete lloj surati.
Shefqet Hasimaj
Shefqet Hasimaj Muaj më parë
Publiku e di qe edhe Opoziten e ka kapur mandata I mandatit te tret !!!
Teli Teli
Teli Teli Muaj më parë
Bravo altin eshte komplet si lojra femije votimi elektronik .eshte njisoj si sistemi i kamerave perju njerez qe nukedini cdo kamere qekeni ne shtepi qe ivendosni te dhoma femijeve ose kudo ne shtepi duhet ti hiqni samepar se jushikojne nga gjith bota jane shum let per hakerat
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
Nuk ka gazetare me te mbrapshte se ata qe nuk jane te paanshem. Ok?
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
ÇFARE ESHTE NJE POLITIKAN I KORRUPTUAR? Se pari, eshte nje i pabese dhe sharlatan. Se dyti, eshte nje armik i popullit dhe zhvillimit ekonomik siç duhet te vendit. Se treti, nje djall dhe hajvan pakontroll per te pasur me shume seç i takon. Se katerti, nje pengese per investime serioze. Se pesti, sabotues i drejtesise se pa varur. Se gjashti, nje mbeshtes i veprimtarive te paligjshme. Se shtati, nje shpirt krimineli qe nuk i behet vone se banditet vrasin te tjeret dhe njeri-tjetrin. Se teti, nje shkaktar i varferimit te shumices. Se nenti, nje pengese per mos hyrjen ne Europe. Dhe se fundi, nje shkaktar qe i detyron njerezit inteligjent por te ndershem te marrin arratine dhe te mbeten ne atdhe mediokerit inteligjent qe mendojne vetem per pasurimin e tyre. Ka dhe shume fakte te tjera qe mund te thuhen por qe ndryshojne nga nje i korruptuar tek tjetri. Ok?
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
KU “BASHKOHET” SALIU ME EDI RAMEN Te nderuar miq, çfare lloj robi eshte ky Lulezim Basha qe Sali Berisha dhe armiku i tij i betuar Edi Rama nuk duan ta leshojne ne pozicionin qe ka? A mund te ma thote kush? Dhe çfare robsh jane Berisha dhe Rama qe nuk duan ta leshojne Lulezim Bashen duke e mbajtur mes tyre? Si ka mundesi qe dy Bajloze te vjeter te politikes shqiptare te perfitojne prej tij. Çfare perfiton Rama eshte e qarte por çfare perfiton Berisha nuk eshte shume e qarte. Pse Berisha e do patjeter ne “krye” te PD-se edhe pse eshte humbes? Çfare i lidh te dy qe nuk ndahen dot nga njeri-tjetri edhe pse ne humbje? Pse Sali Berisha nuk ka besim tek askush per “kreun” e PD-se perveç Lulezim Bashes? Mos valle nje sekret i madh qe vetem ata te dy ia dine njeri-tjetrit? Mos valle eshte e njejta luge çorbe e prishur qe e kane gelltitur te dy nga i njeti guzhinjer? Sali Berisha shpalli lufte civile ne 96 per te mos dhene doreheqjen kur nje popull i tere u ngrit kunder pabesise se tij me fajdet. Dhe e “dha” vetem kur gjeti Lulezim Bashen. Apo jo?
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
ÇIFTI ME I URRYER NE POLITIKEN SHQIPTARE 30 VJEÇARE TE QUAJTUR SALI-ILIR (Perralle nga e kaluara deri me sot) Ne vitin 90 ata ishin kundershtare politike ne dy kahe te kunderta, njeri, me i madh ne moshe ishte sekretar ne partine e Enver-Ramizit, tjetri, me i vogel ne moshe, ishte rreshtuar me studentet kryengrites kunder partise se me te madhit ne moshe. Kur u pranua “pularizmi” partiak te dy nderuan kahet me njeri-tjeterin. Me i madhi ne moshe, sekretari partise enveriste, kaloi me levizjen e me te voglit ne moshe, levizje qe u kthye ne parti demokratike duke uzurpuar kreun e partise, ndersa tjetri pa piken e turpit, si edhe me i madhi ne moshe sekretari i Enver-Ramizit, u rreshtua ne ish partine e me te madhit ne moshe qe pasi nuk e uzurpoi dot u largua duke krijuar nje parti te re me te shoqen dhe me ca te tjere. Te dy per ca kohe sa nuk ishin te koruptuar deri ne gryke ishin armiq te betuar te njeri-tjetrit. Sot jane bere bythe e breke me njeri-tjetrin por nuk merret vesh kush eshte bytha dhe kush breket, kush ka dhjerre ne breket e tjetrit. (Morali i perralles: kush kthehet ne te kundertet e vetes eshte mut muti) Ok? PER DY FIGURAT ME TE URRYERA DHE MANIPULATORE TE PA SHPIRT KETO 30 VJETET E MEDEMEK DEMOKRACISE(shkruar para disa vitesh) Kur te futet ne burg uzurpatori i levizjes anti komuniste, puçisti i pashpirt me kufomen e Azemit, vrasesi, nje nga sekretaret me te zellshem dhe me ta pa shpirt te PPSH_se, armiku i betuar i kundershtareve te tij politike, njesoj ne te dy sistemet politike, komunizem e demokraci me emrin Sali, shume njerez do te dalin neper sheshe për ta festuar kete ngjarje siç bene kur u hodh busti i diktatorit ne vitin 90, dhe ndoshta me me zell, për arsye se beri shume njerez te zhgenjehen me demokracine, te zaptojne pronat e te tjereve, te shpallte levizjen e lire pa zgjidhur problemin e pronave, e qe për keto shkaqe njerezit te vriten me njeri-tjetrin, te urrejne njeri-tjetrin, te mos kene besim tek njeri-tjetri e ne fund te thone, paskemi qene race e poshter. Po keshtu do te ndodhe edhe me Ilir Meten pa diskutin. Ok?
Avni Rustemi
Avni Rustemi Muaj më parë
O Murat Cerrila pershendetje , po nuk ndodh asgje more mik se jemi popull pa lidhje vet ne . Shqiperia nuk ndryshon edhe per nja 50-60 vjet te tjera se jemi te kalbur ts gjith
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
NJE PROPOZIM PER SPAKUN I nderuar SPAK, dua te beje nje propozim qe ka 30 vjet qe nuk po me mban vendi. Te hetohet dhe te zbulohet e verteta si Sali Berisha, sekretar i organizates baze te partise ne fakultetin e mjekesise, nga me besniket dhe me te egrrit per te mbrojtur vijen e partise, uzurpoi kreun e levizjes opozitare qe doli nga kryengritjet studentore kunder atij vete? Ne nje moment kur nena e tij PPSH kishte me shume nevoje per te pasi kishte filluar rinovimin. Pse ky djale i devotshem qe te merrte gjak ne vetull po t’i cenoje nenen e la ate kur kjo lejoi te krijoheshin dhe parti te tjera duke vendosur ta rinovonte veten pas nje deshtimi te gjithanshem? Kush ia ngarkoi kete detyre te re komplet e kundert me te paren dhe qe i duhej te lepinte çfare kishte peshtyre per tere jeten deri ne vitin 90? Nese zbulohet se ishte nje detyre e posaçme per te mos lene opoziten ne duart e kundershtareve te vertete politike nga frika e nje hakmarrje, atehere Saliu meriton te shpallet hero nga partia ne pushtet dhe tradhetar nga e djathta e vertete. Hero dhe tradhetar, dy role krejt te kunderta qe vetem nje karakter i poshter sa nuk ka me mund t’i luaj. Ky hetim mund te vazhdoje dhe me shume te tjere qe kane qene dhe jane akoma pjese e organeve drejtuese te PD-se. Ok, SPAK? Nese nuk e kryen kete detyre do te theras mbrapsht KAPS. Ok?
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
PER PADREJTESINE E DREJTESISE (shkruar para dy vjetesh) Ne nje bisede me nje person te nderuar kur une i thashe se vidioja e pergjimit te Dritan Priftit per Ilir Meten duhet rigjykuar, ai me tha, ajo eshte mbyllur dhe nuk mund te rihapet me. Une e pyeta se si eshte e mundur qe te mos rihapet nga e para nje gjyq i manipuluar nga fillimi deri ne fund? Ai vazhdoi duke kembengulur se kjo pune ka marre fund, s'kthehet me. Po si eshte e mundur, i thashe, kur i gjithe opinioni publik nuk ka as dyshimin me te vogel se kaseta eshte e vertete. Eshte vulosur ajo pune, me tha. Nuk e di po seç m'u krijua nje ndjenje revolte. E humba qetesine. Me ton te larte i thashe, (sikur te ishte faji i tij) ç'do me thene kjo, qenka mbyllur nje çeshtje qe ka bere mu qe ka qene nje manipulim nga fillimi deri ne fund. Ajo duhet hapur me do e mos se eshte nje popull i tere deshmitar qe ka qene nje orvajtje e ndyre qe nga Ilir Meta, Sali Berisha e deri tek gjyqtaret e pa skrupullt, pa din e pa iman. Le qe per ç'fare po krijohet gjykata e pa varur, per ç'fare? Kjo tregon se me pare nuk ka qene te tilla. Apo jo? Dhe deri sa nuk ka qene duhet te analizohen te gjitha bemat e saj qe mbas 90_es e deri me sot. Sipas teje Meta na i paska hedhur te gjitheve. Po sikur te dale nje institucion kompetent dhe te thote se vidioja ka qene e vertete? Duhet te rigjykohet jo vetem Ilir Meta por te gjithe gjyqtaret qe e kane dhene kete verdikt, pa perjashtim. Se ç'kuptim ka pastaj krijimi i nje gjykate te pa varur? Miku im donte te fliste por une s'e linja, vazhdoja t'i thosha se nuk ka mundesi te mbyllet kjo pune keshtu. Po qe se ndodh keshtu duhet t'i bejme thirrje popullit te dali ne demostrata, sigurisht paqesore, e te protestoje deri sa Ilir Meta jo vetem te denohet por te ktheje te gjitha parate e grabitura me korupsion. Kjo eshte e pa durueshme. "Mjaft" kemi duruar deri tani. Behet dhe president i koruptuari deri ne palce. Dhe Rama, pa piken e turpit, thote se perseri do t'a bente president ate te pa fe, feja e te cilit ka qene vetem paraja. Po dhe ky do jete i koruptuar ne menyren e tij dhe Iliri diçka di. Se s'ka se si shpjegohet indiferenca e tij dhe zvarritja e drejtesise se pa varur. Bir selman i nenes ke te qaje me pare thuaj. Si nuk del nje njeri i zoti e t'i mbledhe njerezit, e t'i beje ata te kene besim tek ai, se me sa shof une shume njerez nuk kane besim te asnje politikan, fatkeqesia eshte se shumica jane kthyer ne tifoza partish. Edhe keta jane shume. Dhe ketyre tifozave eshte jashtzakonisht e veshtire t'u mbushesh mendjen dhe me keq akoma t'ua ndryshosh ate. Keta edhe pse mund te jene te pakenaqur, e ne mjerim, prape votojne per skuadren qe u eshte fiksuar ne tru. Ata besojne me naivitet ne ndershmerine e udheheqesve te tyre. Po ke te besojne? As une s'e di. Por te pakten le te me besojne mua per keto qe them. Po qe te behet kjo duhet te me lexojne me pare. Edhe kjo eshte nje çeshtje qe shumica nuk lexon fare. Dikush me ka thene te dal neper televizione e te flas per keto probleme. Nuk kam prirje per te foluren publike. Duhet te jesh fare i pa cipe ta zoterosh kete zanat qe te flasesh ashtu siç flasin politikanet tane pa i vrare as edhe nje çike ndergjegja. E keni vene re qe Basha flet si mitrolz, Berisha si karagjoz, Meta si prift, Rama si i velur. Nuk e di si jeton mes tyre Veliaj? Kur degjoj fjale jo te mira per te nuk me vjen mire se eshte i vetmi politikan qe nuk do te doja te ishte si gjithe te tjeret, "Mjaf."🖐🙏
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
MIRENJOHJE E PA MERITUAR NDAJ SALI-ILIRIT Te nderuar miq, ne rrethinat e Tiranes dhe te qyteteve te tjera ka shume zaptues tokash shteterore apo te ish pronareve, qe Saliu i la te lire kur ishte ne pushtet, qe i jane mirenjohes ketij dhe e votojne gjithmone PD_ne. Mirenjohja eshte nje cilesi pozitive e karakterit por kur tjetri te fut ne nje rruge te gabuar, ne ate te zaptimit, per interesat e tij pushtetare mirenjohja eshte e pamerituar. Ne shume raste zaptuesve u ka dale per hundesh zaptimi, siç e kemi pare. Mirenjohje e merituar eshte kur nderi eshte bere pa interes. E aq me keq kur “bamiresi” te fut ne nje rruge te gabuar. Kjo eshte shfrytezim, manipulim, mashtrim, hile, dredhi, keqperdorim, abuzim, zhvatje, qe mund te permblidhet ne nje fjale te vetme PABESI qe eshte tipari kryesor i karakterit te politikanit Sali-Ilir. Qe te le te gabosht, te zaptosh, te korruptohesh, te thyesh ligjet, qe te te kete ne dore per te te shfrytezuar ne interes te tij. Ok, votues qe i jeni mirenjohes nje te pabesi? Mirenjohja e pamerituar eshte naivitet. Ndershmerise, sinqeritetit duhet t’i pergjigjemi me ndershmeri dhe sinqeritet. Pabesise me pabesi. Voten atij qe e meriton jo atij qe te ka blere shpirtin me djallezi dhe me paligjshmeri. Ai nuk meriton mirenjohje por perbuzje. Ok?
Murat Shehu
Murat Shehu Muaj më parë
AMERIKA DHE SHQIPERIA Te nderuar miq, pse Amerika, nepermjet krijimit te drejtesise se pa varur më nga Sali-Iliri me shoke, do t’i denoje kriminelet dhe te korruptuarit qe kane sunduar dhe vazhdojne te synojne pushtetin politik? Sepse keta perbejne rrezik per interesat shqiptaro-amerikane duke qene gati te behen dhe me dreqin per interesat e tyre te felliqura. Dreq jane te gjithe ata qe nuk e duan demokracine amerikane, Putin, Xi, Erdogan. Sa e lidhur paska qene ndershmeria me atdhedashurine! Hajdutet, te korruptuarit, bixhozçinjte, drogaxhinjte, dembelet, rrugaçet, kriminelet, imoralet, zaptuesit, injorantet, te pashkollet, egoistet, atdhe kane parane e piset dhe jane gati te shesin interesat e popullit per t’u pranuar nga kushdoqofte, duke luftuar ata qe nuk i pranojne si te tille, perendimin. Ok, Popull i ndershem dhe ju qe mbani me voten tuaj Sali-Ilirin? Rrofte boshti Euro-Atllantik dhe ambasadoria Amerikane! Ok?
Adenis Rrapaj
Adenis Rrapaj Muaj më parë
Z. Altin Goxhaj Po beni nji pune heroike Respekte
Castriot1
Castriot1 Muaj më parë
Poshte Rregjimi Kriminal me Drogaxhiun e Surrelit.
Avni Rustemi
Avni Rustemi Muaj më parë
😂 edhe 4 vjet te tjera pa pune bobo emigrimi na mbeti te bejm ndo nje lek andej sa ta shtym edhe ket 4 vjecar 🥴
Who Is SMARTER? 😂 #shorts
0:30
LankyBox
Shikime 187 mln
Episodi i plotë - Dua të të bëj të lumtur, 15 Maj 2021
1:46:50
Who Is SMARTER? 😂 #shorts
0:30
LankyBox
Shikime 187 mln
Kuruluş Osman 63. Bölüm
2:11:20
Kuruluş Osman
Shikime 3,4 mln
Aşk Mantık İntikam 1. Bölüm
1:43:25
Aşk Mantık İntikam
Shikime 1,8 mln
Ronela Hajati - Aventura
3:25
Ronela Hajati
Shikime 1,7 mln
Stresi x Ish - Out of my mind (Prod. by Ronny)
2:49
StresiOfficial
Shikime 686 mijë
Klajdi Haruni ft. Flori - E para (Kenga Magjike 2021)
3:15
Luana Vjollca - 1 Mije Vjet [Official Video]
2:55
Luana Vjollca
Shikime 105 mijë